www.endustriweb.com
Amiantit

FLOWTITE™, su, kanalizasyon ve endüstriyel uygulamalar için GRP boru sistemleri

FLOWTITE teknolojisi, dünya çapında çok sayıda endüstri kolunda düşük maliyete uzun ömürlü boru çözümleri sunmak üzere geliştirilmiştir. Borular beton borulardan 10 kat daha hafif olup kullanımı ve taşıması daha kolaydır. Korozyon oluşumunun olmadığı bu GRP Boru sistemlerinin asidik ortamlara karşı dayanıklı oldukları da kanıtlanmıştır.

FLOWTITE™, su, kanalizasyon ve endüstriyel uygulamalar için GRP boru sistemleri
FLOWTITE GRP (Cam Elyaf Takviyeli Polimer) boru sistemleri korozyona büyük ölçüde dirençlidir. GRP boru sistemleri uzun ömürlü olup bakım maliyetleri düşüktür. Astarlama, kaplama, katodik koruma, sarma veya diğer korozyondan koruma türlerine ihtiyaç duyulmamaktadır.

Bu olağanüstü özellikler ileri seviyede bir tasarım ve imalat sürecinin ürünüdür. İmalat sürecinde kullanılan temel ham maddeler reçine, cam elyafı ve silika kumdur.

FLOWTITE boruları sürekli gelişen mandrel işlemiyle imal edilmektedir; mandrel işlemi ise GRP boru üretiminde son teknolojidir. Bu işlem sürekli cam elyaf takviyelerinin çevresel yönde kullanılmasına olanak tanır. Bir basınç borusu veya gömülü boru hattı için temel vurgu çevresel yöndedir. Sürekli takviyeleri bu yönde yapmak düşük maliyete daha yüksek performanslı bir ürün elde edilmesini sağlamaktadır. Bu işlem son derece sıkıştırılmış bir laminat oluşturur; bu ise borudaki üç temel malzemenin performansını en üst seviyeye çıkarır. Yüksek halka gücü ve aksiyal takviye için sürekli cam elyaf fitilleri ile soyulabilir fitiller ürüne dâhil edilmektedir. Bir kum takviyesi merkezdeki bağımsız aksise yerleştirilip ekstra kalınlık sağlayarak arttırılmış sertlik sağlar.

FLOWTITE çift yönlü reçine dağıtım sistemi sayesinde, ekipman yüksek korozyonlu uygulamalar için özel bir iç reçine astarı uygulayabilir. Laminatın yapısal ve dış kısmı için standart reçine de kullanılabilir. Bitmiş borunun aşınma ve kimyasal direncini arttırmak için sarma sürecinin avantajından yararlanılarak cam veya polyester peçe gibi diğer malzemeler de kullanılabilir.

FLOWTITE elyaf sarma makinesi kullanımdaki en ileri teknolojinin temsilcisi olup cam elyaf boru üretiminde önde gelen bir yöntemdir. Makine, silindirik biçimdeki kirişlerle desteklenen bir sürekli çelik bant mandrelinden oluşur. Kirişler dönerken, sürtünme etkisi çelik bandı çevreye iter ve bir makaralı rulman bandın boylamasına hareket etmesini sağlar. Bunun üzerine bütün mandrel çıkış donanımına doğru spiral bir yol izleyerek sürekli hareket eder. Malzeme dönerken, bütün alaşım malzemeleri tam olarak olmaları gereken miktarlarda ölçülerek dökülür. Elektronik sensörler sürekli üretim parametresine ilişkin geri bildirim sunarak, imalat süreci boyunca çeşitli besleme sistemlerinin farklı tabakalar için gereken malzemenin doğru miktarda uygulaması sağlanır. Öncelikle, ardından çeşitli kalıp ve cam elyaf parçacıkları gelen kalıp ayırıcı film bir polyester reçine matrisi içine yerleştirilir. Yapısal tabakalar yalnızca cam ve reçineden yapılmaktadır; ancak çekirdek tabakada saf silika bulunmaktadır. Bu malzemelerin sürekli olarak mandrele uygulanmasıyla boru oluşturulur.

Uygulamalar
FLOWTITE cam elyaf boru ve bağlantıları pek çok uygulamada kullanılmaktadır. İçme suyu dağıtımında, kanalizasyon ve sulama uygulamalarında, yangın söndürme, deniz ve tuzdan arındırılmış su uygulamalarında, enerji tesislerinde ve kimyasal ve endüstriyel atıklarda FLOWTITE cam elyaf borularına rastlayabilirsiniz. FLOWTITE boru sistemlerinin kullanım alanı hemen hemen sınırsızdır. Sifon kaplamalarında olduğu kadar, deniz suyu tahliyelerinde, köprü drenajı ve tuzdan arındırma projelerinde de bu ürünleri bulabilirsiniz. Ürünleri kablolar için koruma kaplaması olarak kullanmak da mümkündür.

Temel özellikler
DN100 ilâ DN400 mm arasında değişen çapları ile borular 6 ve 12 metrelik standart uzunluklarda temin edilmektedir. Talep doğrultusunda maksimum 18 metreye varan uzunlukta kişiye özel üretilmiş borular sunulmaktadır. Çapı DN300 mm.den az olan ürünler 6 metrelik standart uzunlukta temin edilmektedir.

Çapa bağlı olarak maksimum standart basınç 32 bar olup maksimum sertlik 10,000 N/m2’dir.

  Ask For More Information…

LinkedIn
Pinterest

Join the 155,000+ IMP followers