www.endustriweb.com
Seco Tools

Seco Tools 3D üretimi yeni fırsatlar yaratıyor

Katmanlı üretim veya 3D baskı, Seco Tools'un üretilmesi zor veya imkansız olan ürünler oluşturmasına olanak tanır. Avantajlar arasında daha kısa hazırlık süreleri, daha uzun takım ömrü ve daha fazla sürdürülebilirlik bulunur.


Katmanlı üretimi (AM) yoluyla metal kesme ile işleme için prototiplerin geliştirilmesi ve üretilmesi, Seco Tools operasyonlarında giderek yaygınlaşmaktadır. Bu üretim metodunun temel güçlü yönlerinden biri, geleneksel üretim yoluyla ulaşılması zor, özelleştirilmiş müşteriye özgü takımlar ve çözümler oluşturma olasılığıdır. Her şeyden önemlisi, özel bir şekilde tasarlanması gereken takımlar üretilirken AM teknolojisi kendini gösterir. Bu, kompleks geometrileri veya müşteriye özgü ihtiyaçlara yönelik diğer özelleştirmeleri içerebilir.

Bu gibi özelleştirmelere örnek olarak titreşim azaltma özelliklerini iyileştiren takımları daha hafif hale getirmek veya daha iyi soğutma sıvısı olanakları sağlamak verilebilir. Seco Tools Ar-Ge Uzmanı Ingemar Bite şöyle diyor: "Soğutma sıvısını doğru yerden kesme kenarına denk getirmek için yönlendirerek takımın kullanım ömrünü önemli ölçüde uzatabiliriz. AM teknolojisi sayesinde soğutma sıvısı, normalde imkansız olan yerlere yönlendirilebilir." Ayrıca kendisi AM teknolojisinin, hazırlık sürelerini kısaltmaya yardımcı olduğuna inanıyor. "AM, daha az üretim adımı gerektiren geometriler üretmemizi sağlar, bu da sık sık daha kısa hazırlık süreleri ve dolayısıyla daha hızlı teslimatlarla sonuçlanır.”

Daha fazla sürdürülebilirlik
AM teknolojisi ayrıca işlevsiz bileşenleri çıkarıp yeni bir şekilde bastırarak gelecekte bozuk takımların onarılma olasılığını da ortaya çıkaracaktır. Buna örneğin, iş parçası veya tezgah tarafındaki farklı bağlantı türlerinin yeniden kullanımı dahildir. Bu durum, özellikle çevre ve sürdürülebilirlik açısından iyi bir fikirdir. AM teknolojisinin bu bağlamdaki geleneksel üretime kıyasla bir diğer avantajı da daha az malzeme israfının olmasıdır. Genel olarak AM üretiminde çok fazla malzeme kullanılmaz ve kalan toz yeniden kullanılabilir.

Bu teknikle üretimi, türünün tek örneği üretim ve prototip geliştirme için zaman açısından verimli ve uygun maliyetli bir metot olabilir. Bununla birlikte standart ürünlerin büyük ölçekli üretimi için de mükemmel olabilir. Seco Tools, halihazırda Jetstream takımları için 3D baskı yoluyla soğutma bağlantı parçaları üretmektedir. "Soğutma bağlantı parçalarının eğri soğutma kanalları olan kompleks bir biçimi vardır ve bu nedenle bu tür üretime uygundur," diyor Ingemar Bite.

Sürekli ilerlemeler
Seco Tools'taki Ar-Ge departmanı, yeni ve mevcut ürünlerin geliştirilmesi ve üretilmesi amacıyla AM teknolojisinin kullanımını sürekli olarak geliştirmek için çalışmaktadır. Şirket, ürünlerini geliştirmenin yollarını ve AM teknolojisinden en iyi şekilde nasıl yararlanılacağını sürekli olarak araştırmaktadır. Malzemelerin bile geliştirilebileceğini düşünen Ingemar Bite şöyle diyor: "Bu çabalarla ilgili olarak ve müşterilerimizle birlikte testler yürütmek için onlarla iş birliği yapmak

istiyoruz." "AM'de kullanılmakta olan malzemeler, geleneksel üretimde kullanılanlardan farklı değildir ve teknoloji birçok farklı metalde iyi sonuçlar verir. Gelecekte ekipmanlarımızı düzenli olarak uyarlarken ve donanım ile yazılımı gerektiği şekilde iyileştirirken daha da fazla ve üstün malzeme ekleyeceğiz,” diyerek sözlerini sonlandırıyor.

Katkı maddesi üretimi için farklı metotlar kullanılabilir; Seco Tools'un kullandığı yönteme SLM (Seçici Lazer ile Eritme) denir. Burada lazerler ve metal toz yatağı, ürünleri oluşturmak için kullanılır. SLM tezgahında, kabaca 20–60 µm toz katmanı yayılır ve ardından bir lazer ile işlenir. Bu işlem katman katman tekrarlanır. Tüm katmanlar yerleştirildikten sonra, fazla toz çıkarılır ve ürün son şekli verilmek için son işlemeye girer.


Seco Tools 3D üretimi yeni fırsatlar yaratıyor
Finishing Hybrid AM Tool on HSK100Seco Tools 3D üretimi yeni fırsatlar yaratıyor
Coolant Clamp Mounted in Turning Tool

  Ask For More Information…

LinkedIn
Pinterest

Join the 155,000+ IMP followers