www.endustriweb.com
STM News

STM, TCG PREVEZE DENIZALTISINDA SISTEM KABULLERINI TAMAMLADI

Ayrıca STM, Gür Sınıfı Denizaltılara entegre edilecek Advent-Müren Savaş Yönetim Sistemi’nin platform entegrasyon sorumluluğunu da üstlendi.

STM, TCG PREVEZE DENIZALTISINDA SISTEM KABULLERINI TAMAMLADI

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) öncülüğünde, Türkiye’nin savunma sanayii ve milli teknoloji hamlesinde önemli bir rol üstlenen STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş., Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nı milli sistemlerle donatılmasına yönelik çalışmalarını sürdürüyor.

TCG Preveze’de Kritik Sistemlerin Kabulü Yapıldı
STM, Denizaltı Filosu Komutanlığı’nın Mavi Vatan’daki bel kemiği; Preveze ve Gür Sınıfı denizaltılarda iki önemli gelişmeye imza attı.

SSB tarafından başlatılan, Preveze Sınıfı Denizaltı Yarı Ömür Modernizasyonu’nda (PREVEZE-YÖM), önemli bir kilometre taşı daha geride bırakıldı. STM, 4 adet Preveze Sınıfı Denizaltı’nın modernizasyonunu kapsayan PREVEZE-YÖM Projesinde, TCG Preveze (S-353) denizaltısının, tasarım aşamalarının devamı esnasında teslim edilmesi gereken Atalet Seyir Sistemi, CTD Problar, Soğutulmuş Su Sistemi ve Statik İnverterlerin deniz kabul tecrübelerini 2022 yılında başarı ile bitirmesinin ardından, bu sistemlerin kabul faaliyetlerini de 2 Mart 2023 tarihinde tamamladı.

STM’ye Preveze’de Kritik Görevler
Preveze Sınıfı Denizaltı Yarı Ömür Modernizasyonu Projesi; Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın envanterinde bulunan TCG Preveze (S-353), TCG Sakarya (S-354), TCG 18 Mart (S-355) ve TCG Anafartalar (S-356) denizaltılarının modernizasyonunu kapsıyor. STM’nin pilot ortak görevini yürüttüğü ve Sözleşmesi 8 Şubat 2019 tarihinde imzalanan projede; 9 adet sistemin tedarik faaliyetleri ve Proje kapsamında tedarik edilen sistemlerin tamamının platform entegrasyonu sorumluluğu STM tarafından yürütülüyor.

Gür Sınıfı Denizaltılarda Milli Savaş Yönetim Sistemi Platform Entegrasyonunu STM Yapacak
TÜBİTAK Bilgem ile STM arasında 28 Şubat 2023 tarihinde imzalanan sözleşme ile de Gür Sınıfı Denizaltılara Advent-Müren Savaş Yönetim Sistemi Entegrasyonu Projesinde, platform entegrasyon sorumluluğu STM’ye verildi. TÜBİTAK Bilgem ile Deniz Kuvvetleri Komutanlığı arasında 5 Aralık 2022 tarihinde Gür Sınıfı Denizaltılara Advent Müren Savaş Yönetim Sistemi ile AKYA Entegrasyonu Projesi için imzalar atılmıştı.

MÜREN Savaş Yönetim Sistemi (SYS) ailesine sahip olan Preveze ve Ay sınıfı denizaltılara, milli torpido AKYA atış yeteneği kazandırılmıştı. TÜBİTAK Bilgem ile Deniz Kuvvetleri Komutanlığı arasında imzalanan Sözleşme ile bahse konu yetenek Gür Sınıfı denizaltılara da kazandırılmış, denizaltıların beyni olan savaş yönetim sistemi milli imkanlar ile modernize edilmiş olacak.

www.stm.com

  Ask For More Information…

LinkedIn
Pinterest

Join the 155,000+ IMP followers