www.endustriweb.com
NSK

Çelik üreticilerinin kullandığı freze makinelerinde NSK rulmanlarına geçmek yılda 35,600 € tasarruf sağlıyor

Bir çelik fabrikasında bulunan çok önemli freze makinesindeki rulmanlarda yaşanan sorunlardan sonra, yönetim çözüm için NSK'ya başvurdu. Çelik haddehanesi şu anda bu konudan yıllık 35,600€ kazanç elde etmesinden dolayı, bu kararın son derece karlı olduğu ortaya çıkmış oldu.

Çelik haddehanesi, asansörler için ray üretmektedir ve bu üretim de montaj sırasında rayların oturmasına yardımcı olacak şekilde uçlarda iki düz alanın işlenmesini gerektirmektedir. Bu pürüzlü yüzeylerin işlenme süresi kısayken rayların uzunluğu sebebiyle makinenin iş milinin rijitliği kritiktir. Fabrika, freze makinesinin orijinal rulmanlarını kullanmaya rağmen, iş mili düzeneğinin rijiditesini 3 ay sonunda düşürdüğü farkedip motorları da içerecek şekilde rulmanları değiştirmenin gerekli olduğunu fark etmiştir.

Tekrarlayan ve pahalı bir durumla karşı karşıya kalan firma, NSK'dan bir çözüm bulmasını istemiştir. Uzman NSK mühendisleri, AIP Katma Değer Programının bir parçası olarak fabrikayı ziyaret edip iş mili tasarımını analiz etti. Hesaplamalar, aletin yüksek kesme kapasitesine sahip olması ve ağır yüklere dayanabilmesi temelinde gerçekleştirilmiştir. Mühendisler ayrıca arızalı rulmanları incelediler ve yuvarlanma yollarındaki aşınma izlerini kontrol ettiler.

Analizin ardından NSK mühendisleri, iş milinin radyal kapasite ve radyal sertliği artıracak şekilde üç sıra yerine dört sıralı rulman setiyle yeniden tasarlanmasını önerdi. Ayrıca temas açısı da 15°'den 25°'ye değiştirildi, bu da milin bükülme direncini artıran bir husustur. NSK'nın yüksek hassasiyete sahip eğik bilyalı rulmanlarından (ACBB) uygun olanlar geniş yelpaze aralığından seçildi.

NSK yüksek hassasiyete sahip ACBB serisi ISO standartlarına uyumlu olacak şekilde üretilmektedir. Üç farklı temas açısı, iki kafes tasarımı ve iki tür bilya malzeme seçeneği, uygulama gereksinimlerine uygun olanı bulmak için mevcuttur.

Çelik haddehanesi, değişikliği yaptıktan sonra rulmanlar freze makinesinde bir yıldan daha uzun bir süre motorda ya da dişli kutusunda herhangi bir arızayla karşılaşmadan çalıştı. Özelliklerin daha iyi hale geldiğini onaylamak için NSK eksiksiz bir rapor hazırladı, bu raporda milin kuvvetlendirilmiş bükülme direnci ve çalışma ömrünün üç aydan bir yıldan fazla bir süreye uzamış olması detaylandırıldı.

NSK rulmanlarını kullanmadan önceki ve sonraki maliyetler karşılaştırıldığında, yapılan tasarruf açık bir şekilde görülmektedir. Bugün çelik fabrikası yılda dört kez üretimi durdurmuyor, ayrıca iş mili düzeneği ve motorların yenileriyle değiştirme maliyetleri de ortadan kalkmış oluyor. Bu hususları dikkate aldığımızda fabrikanın yılda 35,600 € tasarruf ettiği hesaplandı.

NSK yüksek hassasiyete sahip eğik bilyalı rulman ACBB serisi


Çelik üreticilerinin kullandığı freze makinelerinde NSK rulmanlarına geçmek yılda 35,600 € tasarruf sağlıyor
 

  Ask For More Information…

LinkedIn
Pinterest

Join the 155,000+ IMP followers