www.endustriweb.com
FAULHABER GROUP

Işık devrimiyle derin içyüzü

Lastiği eritmeden bir arabanın jantını nasıl parlatırsınız? Patrick Llewelyn-Davies bunu ışıkla yapıyor ve böylece bu gündelik nesnenin alışılmadık derecede aydınlatıcı bir resmini oluşturuyor. Işık Devrimi Sistemi, nesneye tam bir dairesel yoldan eşit şekilde ışık tuttuğundan, ışık ve gölgenin kontrastını yeniden tanımlıyor. FAULHABER'ın hassas motoru, lambaların düzgün hareket etmesini ve 360 dereceye tam olarak yapışmasını sağlıyor.

Işık devrimiyle derin içyüzü

Çoğu fotoğrafın ortak özelliği anlık görüntü sesidir: ister akıllı telefon selfisi olsun, isterse de artistik profesyonel fotoğraf, denklanşör saniyelik bir dilimde ışığın açıklıktan geçmesine izin verir. Analog deklanşör sesi, görüntünün yakalandığı kısa anı akustik olarak işaretlemek için tamamen dijital kameralar tarafından bile simüle edilir.

Ancak, diyaframın uzun bir süre açık kaldığı ve hareketli ışıkların negatif veya görüntü sensöründe izlerini bıraktığı ışıkla boyama geleneği de vardır. Bu teknik kullanılarak büyüleyici görüntüler ve görüntüler oluşturulabilir. Bilindik bir örnek olarak geceleri otoyolların uzun pozlama görüntülerinde görülebilen farlardan ve arka lambalardan gelen kırmızı ve beyaz ışık çizgileri verilebilir. "Normal" fotoğrafçılığın aksine, hareket durdurulmaz, aksine yakalanır.

Plastik parıltı

İngiliz fotoğrafçı Patrick Llewelyn-Davies, "hareketli" ışık resmi ile natürmort arasındaki boşluğu dolduruyor. Fotoğraflarında hareketsiz nesne merkezde yer alırken, hareket eden ışığı,  renklendirmek yapmak için bir kalem gibi kullanıyor. Bu bir tarafa, görüntülerine ek bir renk de katmıyor. Bunun yerine, nesnelerin parlamasına ve aydınlanmasını sağlıyor. Işık kullanımı, fotoğraflanan nesnelere yeni ve bazen X ışını benzeri bakışlar yaratılmasına da izin veriyor. Böylelikle 2 boyutlu dünyayı optik olarak asla terk etmeseler bile, neredeyse üç boyutlu bir plastisite alıyorlar.

Açık renkli hareketsiz natürmortların sırrı, iki anlamı bulunan ve "Işık Devrimi Sistemi" adı verilen basit bir aparatta yatmaktadır. Burada devrim, hem rotasyon hem de temel yenilenme anlamına gelir. Son derece parlak iki LED ışık, fotoğrafik çabaların nesnesinin yerleştirildiği yuvarlak bir masa etrafında döngüyü tamamlamaktadır. Rotasyonlarını tamamlamaları genellikle altı saniye sürer. Bununla birlikte, istenen ışık etkisine bağlı olarak zaman değiştirilebilir. Sistem sadece yuvarlak bir yolda ilerlemekle kalmaz, aynı zamanda fotoğrafik görüntü kompozisyonu için tamamen yeni olanaklar sunar, ki piyasada daha önce hiç böyle bir şey olmamıştır.


Işık devrimiyle derin içyüzü
 
Dönme hareketi esnasında maksimum hassasiyet
Işıklar iki kola sabitlenmiştir ve farklı geliş açıları elde etmek adına yükseklikleri ayarlanabilir. Kollar, dönen merkezi eksene sıkıca tutturulmuştur. İlk bakışta, bu düzenleme herhangi bir olağanüstü teknolojiyi gerektirmiyor gibi dursa da, ayrıntılı olarak değerlendirildiğinde, maksimum hassasiyet ve son derece düzgün bir alışma gereklidir. "Ne kadar kısa olursa olsun, rotasyondaki herhangi bir duraklama veya sarsıntı dengesiz aydınlatma ile sonuçlanacaktır" diyor Patrick Llewelyn-Davies, "Amaçlanan etkiyi etkileyecek veya yok edecek daha parlak ve daha koyu yamalar olur. Aynısı çemberin tamamını dolaşmak için de geçerlidir. Kollar 360 dereceden bir derece fazla veya az hareket etmemelidir. Ve bunu tam olarak belirtilen sürede başarmaları gerekir. "


Işık devrimiyle derin içyüzü

Mucit / fotoğrafçı, bu gereksinimleri karşılayamayan ve daha basit bileşenlere sahip girişimcileri olduğunu belirtiyor. Öncesinde en büyük zorluk, sistemin merkezi eksenini hem çok hassas hem de sarsıntısız bir şekilde hareket ettirmekti. Bununla birlikte, taşınabilir aygıtın olabildiğince hafif olması da gerekiyordu. Doğru sürücüyü seçerken, İngiliz FAULHABER satış ortağı EMS'nin uzmanları kendisine yardım etti. "EMS'den gelen destek harikaydı" diyor Patrick Llewelyn-Davies. "Sürücü ve kontrolör için gerekli teknik uzmanlığı sağladılar, ki bu da ürünün yüksek kaliteli olması için belirleyici bir faktör. Dahası, FAULHABER motorları, havacılık gibi son derece kritik alanlarda kendilerini kanıtlamış ürünler. Işık Devrimi Sisteminin gerektirdiği doğruluk ve güvenilirliği sağlayacaklarını bu şekilde anladım."

EMS uzmanları, BX4 serisinin fırçasız motorlarını optimum çözüm olacağını belirledi. Sekans için istenen hassasiyeti ve tekrarlanabilirliği sağlamayı başardılar. EMS Ticari Geliştirme Sorumlusu Dave Walsha, ortak geliştirme çalışmasıyla ilgili olarak, "Bir motor ailesi seçtikten sonra, programlamaya müdahale etmeden farklı boyutları deneyebildik" diyor. "Sonuç olarak, sistemdeki değişikliklere çok esnek bir şekilde yanıt verebildik." BX4 motorların kompakt ve hafif tasarımı sayesinde, "ideal ağırlık" da korunmuş oldu.


Işık devrimiyle derin içyüzü
 
Müze nesnelerinin detaylı 3D modelleri
Doğal olarak fotoğrafçı da Işık Devrimi Sistemini iyice test etmiş oldu. Çevrimiçi galerisinde, bu sistemle elde ettiği benzersiz ışık efektlerinin örneklerine hayranlıkla bakabilirsiniz. Bir tavuk yumurtası veya olta gibi sıradan gündelik nesnelerden elde ettiği "parıltı", dönen LED lambalarının masanın epeyce altına yerleştirilerek yaratılıyor. Işığın bir kısmı, nesneler tarafından tabana yanal olarak yansıtıldığı için, nesnelerin içinden yayılıyor gibi görünen parlak bir aura elde edilmiş oluyor.

Sistem şu anda çeşitli uygulama alanlarında test ediliyor. Işıkların yerine kollardan birine kamera da takılabiliyor. Yay şeklindeki bir kola takılırsa, nesnenin çeşitli açılardan eşit bir mesafede fotoğrafı çekilebiliyor. Örneğin bu yöntem müzeler tarafından değerli nesnelerinin yüksek çözünürlüklü 3D modellerini görüntü verilerinden hesaplamak için kullanılıyor. Araştırmacılar daha sonra bu verileri dünya çapında paylaşıp ve çalışmaları için kullanabiliyor. Ayrıca, 3D baskı kullanılarak hassas kopyalar oluşturulabiliyor. Patrick Llewelyn-Davies, "Şimdiye kadar, bu tür görüntülerin yaratılmasıyla önemli miktarda el emeği gerekiyordu" diyor. "Işık Devrimi Sistemi ile süreç büyük ölçüde otomatikleştirilebilir ve büyük ölçüde hızlandırılabilir hale geldi."


Işık devrimiyle derin içyüzü

Pozlama tekniği (faulhaber.com) https://www.faulhaber.com/en/markets/optics-photonics/exposure-technique/

  Ask For More Information…

LinkedIn
Pinterest

Join the 155,000+ IMP followers