www.endustriweb.com
NSK

NSK makaralı kılavuzlar şişirme makinelerinin çalışma süresini artırdı

Bir PET (polietilen tereftalat) şişe üreticisi, şişirme makinelerinin lineer kılavuzlarını sık sık değiştirmek zorunda kalıyordu. Ancak üretici, NSK'nın RA serisi makaralı kılavuzlarını kullanmaya başladığından beri bir yılı aşkın süredir herhangi bir arıza yaşanmadı ve bakım, yedek parça ve arıza giderme süresi maliyetlerinde yıllık 60.000 € tasarruf sağlandı.

Şişirme makinelerindeki lineer kılavuz arızalarının çokluğundan şikâyetçi olan üretici, NSK'yı birkaç hatalı kılavuzu incelemeye davet etti. Uzman analizi sonucunda, arıza nedeni kısa strok hareketleri, kısa döngü süreleri, sık açma-kapama işlemleri ve makine çalışmaya başlarken artan yer değiştirme kuvveti nedeniyle meydana gelen uç kapak hasarı olarak belirlendi.

NSK, bu kullanım profilini ve meydana gelen hasarı göz önünde bulundurarak plastik işleyicisine RA serisi makaralı kılavuzları kullanmasını tavsiye etti. Bu kılavuzlar, diğer avantajlarının yanı sıra, çok yüksek yük taşıma kapasitesi ve hareket hassasiyeti, aşırı rijitlik, sorunsuz çalışma ve kısa döngü oranları ile yüksek yük koşulları altında uzun hizmet ömrü sunar.

RA serisinin başlıca tasarım özelliği, makaraların her biri arasında bir sınırlama işlevi gören ara parçalarıdır. Bu ara parçalar, makaranın eğrilmesini azaltmak ve sorunsuz çalışmayı sağlamakla birlikte makine çalışmaya başlarken meydana gelen yer değiştirme kuvvetini de azaltır.

Kullanıcı NSK'nın tavsiyesine uydu ve denemek için şişirme makinelerinden birini NSK RA serisi makaralı kılavuzlarla donattı. Bu makine, bir yıldan fazla bir süre boyunca herhangi bir sorun veya arıza olmadan çalışarak arıza giderme süresi maliyetlerini sıfıra indirdi. NSK'nın maliyet tasarrufu analizi, sadece bu makinenin yenilenmesinin tek başına 59.500 € tasarruf sağladığını gösterdi.

Bu sonucun ışığında, PET şişe üreticisi diğer şişirme makinelerini de yenilemekte tereddüt etmedi.

1) Bir PET şişe üreticisi, şişirme makinelerinde NSK RA serisi makaralı kılavuzlardan yararlanıyor. Fotoğraf: Shutterstock


NSK makaralı kılavuzlar şişirme makinelerinin çalışma süresini artırdı

2) NSK RA serisi makaralı kılavuzlar, birçok çeşitli uygulamanın gereksinimini karşılamak için yüksek yük kapasitesi ve rijitlik sunar. Fotoğraf: NSK


NSK makaralı kılavuzlar şişirme makinelerinin çalışma süresini artırdı
 

  Ask For More Information…

LinkedIn
Pinterest

Join the 15,000+ IMP followers