www.endustriweb.com
NSK

NSK, eğitimlerini, üretim personeline VR teknolojisi ile veriyor

NSK'nın bilyalı rulman üretiminde kullanılan yüksek hassasiyetli taşlama makinelerinin operatörleri, artık aldıkları sanal gerçeklik (VR) eğitimlerinden yararlanıyor. VR teknolojisi, sunduğu diğer avantajların yanı sıra, bir yandan makineler üretime devam ederken, eğitimlerin daha kolay standartlaştırılmasına olanak vermektedir. NSK için Almanya Munderkingen tesisindeki bu ilk proje, diğer tesislerde gelecekte kullanıma sunulması için bir model görevi görüyor.

Yüksek kaliteli bilyalı rulmanların üretiminde işleme hassasiyeti gereksinimi son derece yüksek olduğundan, NSK'nın üretim tesislerinde özel yüksek hassasiyetli taşlama makineleri kullanılmaktadır. Buradaki zorluk, söz konusu makineleri 7/24 çalışır halde tutarken aynı zamanda çalışanlara makinelerin işleyişi hakkında eğitim verebilmektir.

NSK, Varity.me ile işbirliği yaparak bu zorluğun çözümünü VR teknolojisinde buldu: Artık eğitimleri sanal alanda etkileşimli olarak gerçekleştirdiklerinden dolayı eğitim için üretimi durdurmalarına gerek kalmadı. Ayrıca, eğitimin 2 m 2 nin bile yeterli olacağı ve belirli bi eğitim merkezine ihtiyaç duyulmayan alanlarda yapılması da mümkün oldu.

Eğitimlerin bu şekilde verilmesinin avantajlarından biri de, her operatörün bir sonraki ürüne geçerken makineyi aynı şekilde nasıl kuracağını öğrenmesidir. Munderkingen tesisinde kurulum iş akışları özellikle önemlidir çünkü tesiste sık makine kurulumu gerektiren küçük partiler halinde müşteriye özel çok çeşitli rulmanlar üretilmektedir.
VR destekli kurulum eğitimiyle devir süresi hatalarını, hurda oranlarını ve kalite sapmalarını azaltan standart bir prosedür ortaya koyulur. Daha da önemlisi, operatörler her seferinde makineyi sökmek zorunda kalmadan tekrar tekrar pratik yapıp kurulum becerilerini geliştirebilir.

Munderkingen tesisinde NSK'deki projeden sorumlu Carsten Schleyer, bir diğer avantajı, "Sanal alandaki eğitimler için gereken süre, çoğunlukla geleneksel eğitimler için gereken sürenin yalnızca üçte biri kadardır. Bunun başlıca nedeni VR eğitiminin gerçek aletleri ve iş parçalarını kullanmak zorunda kalmadan yalnızca prosedürlere odaklanabilmesidir" sözleriyle ifade etmiştir.

Uygulamada VR'nin NSK'ya eğitim ihtiyaçlarının kat be kat ötesine geçen başka avantajlar da sunabileceği ortaya çıktı. Örneğin, üretici tarafından halen geliştirilmekte olan bir makineyi düşünün. Bu makineyi sanal alana kurmak ve çalışanlara bu makine üzerinde eğitim vermek mümkündür. Kurulum prosedürleri, makinenin dijital modeli kullanılarak analiz edilebilir ve optimize edilebilir. Bunun üzerine operatörler, kurulum prosedürlerini optimize etmek için önerilerde bulunabilir ve hatta doğrudan geri bildirimlerini ve tekliflerini makinenin geliştiricilerine iletebilir. Böylelikle geliştiriciler de bu doğrultuda ayarlamalar yapabilir.

Sanal alanda dijital makine modeline sahip olmanın başka bir avantajı da, onu akla gelebilecek her açıdan görebilmektir. Bu avantaj bakım ve onarım personeline, sanal makinenin içine bakabilen ve bileşenleri değiştirmek için plan geliştirebilen yetenekler kazandırabilir.
NSK yönetim ekibi, bu projeyi dijitalleşmenin sadece beklenen faydaları sağlamakla kalmayıp aynı zamanda diğer alanlardaki potansiyeli nasıl ortaya çıkardığının iyi bir örneği olarak görüyor.

Carsten Schleyer, "Sanal alanda bir taşlama makinesi modeline sahip olmak yalnızca çalışanların eğitimini kolaylaştırmakla kalmaz, aynı zamanda gerçek makinenin işletim ve bakımına da yardımcı olur", diyerek bu durumu teyit ediyor.

NSK'nın Munderkingen tesisindeki proje uygulaması, Modellfabrik Bodensee GmbH'nin disiplinler arası bir ekibi olan Varity.me'nin işbirliğiyle gerçekleşti. Varity.me, sanal alanda hızlı ve kolay bir şekilde etkileşimli eğitimler geliştirmek için kendi yazılımı Varity SDK'yı geliştirdi.

1) NSK'nın Munderkingen tesisindeki VR makine eğitimi, bir takım ciddi avantajlar sağlıyor


NSK, eğitimlerini, üretim personeline VR teknolojisi ile veriyor
 

  Ask For More Information…

LinkedIn
Pinterest

Join the 155,000+ IMP followers