www.endustriweb.com
HMS Industrial Networks AB

Endüstriyel Ethernet ve kablosuz ağlar için sürekli büyüme - HMS Networks'e göre 2023 yılı endüstriyel ağ pazar payları

HMS Networks, fabrika otomasyonunda yeni bağlı düğümlerin dağıtımını tahmin etmek için her yıl endüstriyel ağ pazarını analiz etmekte. Bu yılki araştırma, endüstriyel ağ pazarının 2023'te %7 oranında büyümesinin beklendiğini gösteriyor. Endüstriyel Ethernet hala en yüksek büyümeyi gösteriyor ve şu anda kurulan tüm yeni düğümlerin %68'ini oluşturuyor (geçen yıl %66). Fieldbus'lar %24'e (geçen yıl %27) gerilerken, kablosuz pazar payı %8'e (geçen yıl %7) yükseliyor. PROFINET ve EtherNet/IP ağ sıralamasında %18'lik pazar payıyla ilk sırayı paylaşıyor, ardından %12'lik güçlü rakip EtherCAT geliyor.

Endüstriyel Ethernet ve kablosuz ağlar için sürekli büyüme - HMS Networks'e göre 2023 yılı endüstriyel ağ pazar payları

HMS Networks, her yıl dünya çapında fabrika otomasyonunda kurulu yeni düğümlere odaklanarak endüstriyel ağ pazarına ilişkin analizlerini sunuyor. Endüstriyel ICT (Bilgi ve İletişim Teknolojisi) içinde bağımsız bir çözüm tedarikçisi olarak HMS, endüstriyel ağ pazarına ilişkin önemli bir iç görüye sahip. 2023 çalışması ise saha veri yolları, Endüstriyel Ethernet ve kablosuz teknolojiler için tahmini pazar paylarını ve büyüme oranlarını içeriyor.

2023 çalışmasında HMS, endüstriyel ağ pazarının büyümeye devam ettiği ve 2023'teki toplam pazar büyümesinin +%7 olması beklendiği sonucuna vararak fabrikalarda ağ bağlantısının öneminin devam ettiğini doğruluyor.

Endüstriyel ethernet istikrarlı bir şekilde büyüyor
%10 büyüyen Endüstriyel Ethernet, pazarda yerini almaya devam ediyor. Endüstriyel Ethernet artık fabrika otomasyonunda kurulan yeni düğüm küresel pazarının %68'ini oluşturuyor (geçen yılki %66'ya kıyasla). PROFINET ve EtherNet/IP arasındaki kafa kafaya mücadele, her birinin sahip olduğu %18'lik pazar payı ile 2023 ağ sıralamasında liderliklerini koruyarak devam ediyor, ancak EtherCAT de güçlü bir şekilde büyümeye devam ediyor ve şu anda %12 pazar payıyla arkasında herhangi bir tehdit olmadan üçüncü sırada yer alıyor.

Fieldbus tekrar düşüşe geçti
Fieldbus'larda geçen yılki büyüme geçiciydi çünkü yeni fieldbus kurulumları 2023'te %5 düştü. PROFIBUS, %6 pazar payı ile fieldbus sıralamasında lider, ancak Modbus-RTU'nun %5 payı ile fark çok değil.

Fieldbus'lar birlikte 2023'te pazarın %24'ünü (27) oluşturuyor. Yeni fieldbus düğümlerinin sayısı azalıyor olsa da, birçok cihaz, makine ve fabrika hala iyi işleyen ve kendini kanıtlamış fieldbus'lara uzun yıllar boyunca güveniyor olacak.

En hızlı büyüme kablosuzda
Fabrika otomasyonunda daha fazla kablosuz endüstriyel ağ çözümü tanıtıldıkça, Kablosuz büyüme 2023'te +%22'ye yükselecek. Genel kullanım alanları ise kablo değiştirme uygulamalarını, kablosuz makine erişimini ve mobil endüstriyel ekipmana bağlantıyı içeriyor.

Endüstriyel ağ, üretimde üretkenlik ve sürdürülebilirlik için anahtar
HMS Networks Anybus İş Birimi Ürün Pazarlama Direktörü Magnus Jansson, "Fabrika otomasyonunda üretkenlik ve sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmak için gereken üretim çalışma süresine ulaşmanın anahtarı, sağlam endüstriyel ağ bağlantısıdır" diyor. "Kalite ve güvenlik ile cihaz ve makine verileri aracılığıyla iç görü elde etme, endüstriyel ağların sürekli genişlemesi için gördüğümüz temel itici güçler."

Bölgesel ağ varyasyonları
EtherNet/IP, PROFINET ve EtherCAT Avrupa ve Orta Doğu'da lider konumdayken, onları PROFIBUS ve Modbus-TCP takip ediyor. ABD pazarına EtherNet/IP hakim olsa da EtherCAT güçlü bir şekilde gelişip ve pazar payı kazanıyor. PROFINET parçalanmış bir Asya pazarına liderlik ediyor, ardından EtherNet/IP ve güçlü rakipler CC-Link/CC-Link IE Field, EtherCAT, PROFIBUS ve Modbus (RTU/TCP) geliyor.


Scope:

Çalışma, Fabrika Otomasyonu kapsamında kurulan yeni düğüm sayısına dayalı olarak HMS'nin 2023 tahminini içermektedir. Düğüm, endüstriyel saha ağına bağlı bir makine veya cihaz olarak tanımlanmaktadır. Sunulan rakamlar, sektördeki meslektaşlarımızın iç görülerini, kendi satış istatistiklerimizi ve pazarın genel algısını göz önünde bulundurarak HMS'nin konsolide görüşünü temsil etmektedir.


Endüstriyel Ethernet ve kablosuz ağlar için sürekli büyüme - HMS Networks'e göre 2023 yılı endüstriyel ağ pazar payları

  Ask For More Information…

LinkedIn
Pinterest

Join the 155,000+ IMP followers